**AFLYST** – Sangilds salon m. forfatter Tomas Espedal

Køb billetter

Tid & sted

Søndag d. 18. september
11.00 & 13.00

Thiemers Magasin
Tullinsgade 24, 1618 København

Pris

Billet: 195,-
Ung u. 25/studerende: 95,-

Dagsbillet søndag: 495,-
Ung u. 25/studerende: 245,-

Talk

Vi beklager at måtte meddele at Sagnilds Salon med Tomas Espedal desværre er aflyst pga. sygdom.
Har du billetter til dette arrangement, bliver du kontaktet ang. refundering af din billet.

Den norske forfatter Tomas Espedal skriver i sporet af den tabte tid – eller rettere i sporene af alt, han har tabt. Sin ekskones død, sine døtres udflytning og den store kærlighed, der blev knust.

Samtalen tager udgangspunkt i Tomas Espedals bog “Året”, der handler om at elske den samme hele livet – selv når kærligheden ikke bliver gengældt.

Det er en bog om aldring, desperation og dødslængsel, om stilstand og gentagelse. Handlingen begynder den 6. april, samme dato som den italienske renæssancedigter Petrarca første gang så sin elskede Laura.

Findes denne uforgængelige og uforglemmelige kærlighed virkelig? Og er den stadig mulig at finde i vores tid?

 

BEMÆRK: Har du dagsbillet og gerne vil deltage i dette event, skal du reservere plads, pga. begrænset kapacitet.

Dette gør du ved at vælge den gratis billettype “Pladsreservation Dagskort” på eventet:

KL 11.00:

Sangilds Salon kl 11.00

KL 13.00:

Sangilds Salon kl 13.00

Medvirkende

Torben Sangild

Tomas Espedal