fbpx
Image Alt

Program 2021

Programmet for 2021

Årets program

OBS!! Resten af programmet offentliggøres løbende

Onsdag d. 15. september

@ Landbohøjskolens Festauditorium

Åbningskoncert: Insomnia

Frederiksberg Festspil 2021

Kl. 19:30 – 21:00

Torsdag d. 16. september

@ Frederiksberg Mad- og Kulturhus

Fyraftenskoncert

Beauty is Exuviance

Kl. 17:00 – 18:00

Torsdag d. 16. september

@ Landbohøjskolens Festauditorium

Dobbeltgænger I

Koncert m. Den Danske Strygekvartet

Kl. 19:00 – 20:15

Torsdag d. 16. september

@ Frederiksberg Mad- og Kulturhus

Sangilds Salon I

Talk m. Madame Nielsen

Kl. 19:30 – 20:45

Torsdag d. 16. september

@ Landbohøjskolens Festauditorium

Dobbeltgænger II

Ockeghem-Sørensen Requiem m. Ars Nova

Kl. 21:00 – 22:15

Fredag d. 17. september

@ Konservatoriets Koncertsal

Mahlers 9. symfoni

m. Copenhagen Phil og dirigent Clemes Schuldt

Kl. 17:00 – 18:15

Fredag d. 17. september

@ URBAN 13

Mahler in a Box

Livestreaming af Mahlers 9. symfoni

Kl. 17:00 – 18:15

Fredag d. 17. september

@ URBAN 13

Heise/von Bülow Duo

Coming back to life – Mindblowing musicality

Kl. 19:00 – 20:00

Fredag d. 17. september

@ Nestor Logen, Frederiksberg

Sei solo

m. Mahan Esfahani og Niels Hav

Kl. 19:00 – 20:00

Fredag d. 17. september

@ URBAN 13

Dreamers Circus

m. special guest
Pernille Rosendahl

Kl. 21:00 – 22:00

Fredag d. 17. september

@ Nestor Logen

Verdensfrelserinden

m. Madame Nielsen og
Halvcirkel Strygekvartet

Kl. 21:00 – 22:00

Lørdag d. 18. september

@ Bakkehuset

Sangilds Salon II

Talk m.
Søren Ulrik Thomsen

Kl. 12:00 – 13:00

Lørdag d. 18. september

@ La Oficina

Bells, bells, bells

m. Katrine Gislinge og
Anne Birgitte Lind Feigenberg

Kl. 13:00 – 14:00

Lørdag d. 18. september

@ La Oficina

Centalog

Uropførelse af Niels Rønsholdts værk ‘Centalog’ m. Taïga Strygekvartet

Kl. 16:00 – 17:00

Lørdag d. 18. september

@ La Oficina

Release the Breath

En musikalsk
collage

Kl. 19:30 – 20:30

Lørdag d. 18. september

@ La Oficina

Benjamin Koppel & Carsten Dahl

Late Night Jazzkoncert

Kl. 21:30 – 23:00

Søndag d. 19. september

@ La Oficina

Les Mobiles

Brunchkoncert med Benjamin Koppel, Tine Rehling og Henrik Dam Thomsen

Kl. 11:00 – 12:00

Søndag d. 19. september

@ Bakkehuset

Sangilds Salon III

Talk med
Sophie Dupont

Kl. 12:00 – 13:00

Søndag d. 19. september

@ La Oficina

I skoven

Børnekoncert med
Ensemble Blæst

Kl. 14:00 – 15:00

Søndag d. 19. september

@ Frederiksberg Kirke

Sagde pigen i kor

Koncert med Sankt Annæ Pigekor,
Taïga, Halvcirkel og MGK-studerende

Kl. 14:30 – 15:45

Søndag d. 19. september

@ Brøndsalen

Grand Finale

Afslutningskoncert
med årets festspilkunstnere

Kl. 17:00 – 19:00